×

Pomoc Zdalna

Serwery z fabryki, nie z półki

Jestem laikiem w tym temacie...

Nie martw się na zapas. Jeżeli to Twój pierwszy serwer, to możesz mieć pewność, że dobierzemy go dla Ciebie tak aby nie był za słaby, ale też nie był przesadnie mocny. To Ty określasz co ile lat zamierzasz wymienić serwer, do jakich zadań będzie służył, jakie masz inne oczekiwania, a my - możesz być pewien - dobierzemy najlepszy możliwy wariant w najlepszej cenie. Kupowanie serwera na wyrost nie ma żadego sensu, bo prawdopodobnie nie zdążysz wykorzystać jego możliwości zanim przyjdzie czas jego wymiany, a koszt zakupu będzie nieadekwatny do potrzeb.

Kilka zdań wcześniej przeczytałeś o wymianie serwera co kilka lat. Możesz być zdziwiony, bo przecież po co wymieniać serwer skoro jest nadal sprawny? Podam Ci kilka argumentów:

  • Elektronika się starzeje, a w szczególności ta pracująca ciężko 24h na dobę. Ryzyko awarii która może poważnie zaszkodzić Twojemu biznesowi rośnie znacząco rok do roku. 
  • Sprawność energetyczna komputerów, w tym serwerów rośnie z roku na rok. Stare wieloletnie serwery mogą być prawdziwymi pożeraczami energii elektrycznej. Może się okazać że nowe serwery zużywając mniej prądu per saldo same się zwracają.
  • Ilość wytwarzanego ciepła przez stare serwery jest nieporównywalnie większa od nowoczesnych. Klimatyzacja w pomieszczeniu gdzie jest serwer mogłaby odetchnąć i zużywać mniej prądu.
  • Stare serwery potrafią być naprawdę powolne! Może to być dla Ciebie szokujące, ale przeciętny procesor teraźniejszego laptopa będzie 2x szybszy od przeciętnego procesora serwera sprzed 5-6 lat.

Dobrym pomysłem jest wymiana serwera co 5 lat. Jest to wtedy sprzęt, który do tego czasu jeszcze sobie radzi, który może jeszcze być na przedłużonej gwarancji (nawet do 7 lat) i nie jest prawdopodobnie w stanie w którym cieszymy się każdym kolejnym dniem jego żywota. Naszym zdaniem przekraczanie granicy 7-miu lat pracy serwera, to narażanie swojej firmy na straty oraz co mało kto sobie uświadamia - na konieczność zakupu serwera jaki będzie dostępny od ręki. Niestety nie będzie już czasu na przemyślane, rozsądne zakupy i zamówienie serwera do produkcji. Dlatego namawiamy, aby decyzje o wymianie podejmować świadomie, wtedy kiedy czas pracy serwera dobiega końca.

Wiem czego potrzebuję

Współpracujemy z działami IT firm które takie posiadają. Doradzamy w kwestii dopracowania konfiguracji, doboru serwera. Działamy z wieloma klientami w różnych branżach. Serwery dostarczamy na co dzień, a nasze doświadczenie w zakresie sprzętu, licencji, oprogramowania wyniesione z wielu wdrożeń może pomóc Ci w Twoim konkretnym przypadku pomagając dostrzec drobne elementy, które być może pominąłeś, a mogące mieć duże znaczenie w późniejszym użytkowaniu. Jak to w informatyce bywa, czasem możesz przegapić, że serwer nie zmieści się do Twojej szafy, bo nie sprawdziłeś tego w specyfikacji. To samo dotyczy licencji CAL dla Windows Server, a które często nie są traktowane z należną powagą. Z resztą kwestie licencjonowania, to dość grząski i niebezpieczny grunt w którym na pewno Ci pomożemy.

Po sprawdzeniu 5x i zatwierdzeniu konfiguracji, przedstawiamy ofertę cenową oraz czas dostawy. Ty określasz czy odbierzesz serwer samodzelnie, czy mamy go wysłać do Twojego oddziału, czy mamy do dostarczyć do Ciebie. Możemy dla Ciebie poprawić fabrykę i kompletnie zaktualizować serwer bezpośrednio przed wysyłką, zanim trafi do docelowego miejsca. Możemy również dowieźć, zainstalować, udostępnić Tobie narzędzia które umożliwią Tobie dalszą konfigurację. Wszystko jest możliwe.

TOP