×

Pomoc Zdalna

Kwestia świadomości

Tylko księgowa ma jakiekolwiek kopie

Ochrona danych firmy jest bardzo często ostatnim elementem który interesuje małe i średnie firmy. W dużych firmach ta świadomość jest znacznie większa. Przedsiębiorcy bardzo często nie przywiązują większej wagi do ryzyka utraty danych myśląc, że takie rzeczy zdarzają się, ale innym.

Scenariusz jest powtarzalny - jedyną osobą, która "robi" jakiekolwiek kopie zapasowe jest księgowa bo program którego używa, wymusza zrobienie takiej kopii. Na pytanie szefa odpowiada że kopie ma na i wszystko jest OK.

Czy na pewno?

Wiemy jak chronić Twoje dane

ochrona Wielopoziomowa

Ochrona danych firmy to nie jest prosty proces. Nie daj sobie wmówić, że dyski twarde w RAID ochronią Twoje dane, że kopie zapasowe to zrobią. Ani jedno, ani drugie, ani razem wzięte nie ochronią Twoich danych przed malware szyfrującym pliki. Potrzeba kolejnych działań. Co masz do wyboru?

  • Wykonywać codziennie "zimne" kopie zapasowe, czyli takie, które po wykonaniu są odłączane od systemu informatycznego w sposób fizyczny. Wygląda obiecująco, ale kto będzie je robił? Kto będzie na koniec pracy czekał godzinę na wykonanie takich kopii na np. przenośny dysk, po czym odłączał go, i tak codziennie? Plusy? Wygląda niedrogo, ale cała reszta to minusy. Człowiek jest omylny, może nie zrobić kopii, może uszkodzić nośnik danych.
  • Wykonywać kopie zapasowe do chmury. Całkiem niezły pomysł o ile masz dobre łącze internetowe i zakładasz że takie kopie będą robione po godzinach działalności firmy. Pamiętaj, że jeżeli nie masz drogiego profesjonalnego łącza do internetu, to zazwyczaj prędkość w stronę internetu, tzw. "Upload" będzie 10-cio, albo więcej razy wolniejszy od prędkości "Download" o której tak chętnie mówią dostawcy Internetu, a Twoje kopie nie zdążą się wykonać.
  • A może wybrać sprawdzone, kompletne rozwiązanie ochrony danych?

Życiowy scenariusz

Przyszedłeś rano do firmy i zauważyłeś że komputer dziwnie się zachowuje. Zanim do Ciebie dotarło co się stało, wszystkie Twoje dane zostały zaszyfrowane... Jeszcze nie wiesz, że nie masz ŻADNYCH danych jakie wcześniej przebywały na Twoim komputerze. Oczywiście to nie koniec - dyski sieciowe, które miałeś podłączone i mogłeś na nich zapisywać również zostały zaszyfrowane.... Po kilkunastu minutach okazuje się, że nie jesteś jedyną osobą w firmie która ma ten sam problem.

Dzwoni do Ciebie księgowa i mówi, że nie może pracować. Już wiesz co się dzieje, ale myślisz sobie - spoko, mamy kopie zapasowe programu księgowego. Księgowa sprawdza (jak jeszcze może cokoliwiek zrobić na komputerze) i z przerażeniem stwierdza, że WSZYSTKIE kopie zapasowe są również zaszyfrowane...

Tętno i ciśnienie Ci wzrasta, ale to nie koniec bo okazuje się, że serwer do którego nikt nie zaglądał miesiącami jest też zaszyfrowany. Spadasz na krzesło, bo dociera do Ciebie, że nie masz NIC, a Twoja firma nie jest w stanie funkcjonować.

Myślisz, że to fikcja? Niestety nie - to opis autentycznego przypadku znanej nam firmy. Znamy takich przypadków więcej - jedni zapłacili okup, inni postanowili zacząć od zera. Jaki duży może być okup? Od kilku tysięcy USD wzwyż. Zapłacisz i nadal nie masz pewności czy dane zostaną odszyfrowane.

ochrona kompletna

Od wielu lat chronimy dane naszych klientów korzystając z urządzeń jednego z czołowych producentów urządzeń NAS, firmy QNAP, której jesteśmy partnerem. Serwery NAS QNAP posiadają bardzo ważną cechę - możliwość wykonywania kopii migawkowych. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że serwer QNAP w "locie" wykonuje migawkę czyli kopię danych w momencie czasowym. Co ciekawe, takich kopii praktycznie nie wpływających na wydajność urządzenia można zrobić wiele w ciągu dnia.

Jak kopie migawkowe chronią Twoje dane? Tu małe zaskoczenie - bieżące dane zostaną zaszyfrowane na urządzeniu tak samo jak poprzednio (!), ale ponieważ migawki przechowywane są w osobnym, chronionym obszarze serwera QNAP, to bez najmniejszego problemu możemy przywrócić stan danych z dowolnej migawki sprzed zaszyfrowania danych.

Poza oczywistym rozwiązaniem problemu utraty danych przez zaszyfrowanie, kopie migawkowe dają Tobie i Twoim pracownikom dostęp do "maszyny czasu" czyli do wersji plików w wcześniejszego czasu, do stanu zawartości folderów z punktu w czasie. Można w ten sposób przywrócić pliki czy foldery skasowane przypadkowo.

QNAP Migawki, przywracanie plików

Pytanie nie brzmi "czy", ale "kiedy"

Nie czekaj na to, aż coś złego się wydarzy. Działaj już teraz, umów się z nami i zacznij chronić swoje dane, które w większości przypadków są nie do odzyskania. Mamy wypracowane procedury ochrony kompletnej obejmującej zarówno dane na kluczowych urządzeniach jak serwery, ale też dane na komputerach w Twojej firmie.

Dobierzemy urządzenie w Twoim budżecie, wdrożymy i będziemy nadzorować w ramach Obsługi Informatycznej Firm.

QNAP Portfolio
TOP